Тодорова сабота

На 23.10.2013 г. Тодорова сабота; Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволли да отслужи Празнична Божествена Литургија во храмот “Свето Благовештение” во Прилеп;

Во првата Недела од Великиот Пост (24. 03.2013 г) кога ја славиме победата на Православието над сите ереси, во храмот “Св. В-мч. Димитриј” во Битола, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Г. Петар, отслужи Света Василиева Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

[nggallery id=16]