Свети Нектариј Битолски

dscn6155

Свечена Академија за Свети Нектариј Битолски

На 17.12.2016 г., со почеток во 18.00 ч., во организација на Општината на градот Битола, во салата на Театарот се одржа Свечена Академија во чест на Свети Нектариј Битолски, заштитникот на градот. 

sveti-nektariy-film

ЗАШТИТНИК – ФИЛМ за Свети Нектариј Битолски

„Како ѕвезда зороносна си изгреал на Атос. Си го осветлил карејскиот скит, те воспита, градот Битола, оче наш Нектарие. Просветли ги сите што со љубов те чествуваат и непрестајно моли се за сите…

originalna-ikona

Литија во чест на Свети Нектариј Битолски

На 18 декември секоја година го славиме денот на преподобниот Нектариј Битолски, небесниот покровител и заштитник на градот Битола. Со благослов на  Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во недела во 10 часот, во чест на…

sv-nektarij-bitolski

Житие за Свети Нектариј Битолски

Стихови: Нектариј живееше особено горк живот, Сега се насладува од божествениот нектар одозгора. За македонскиот светител од XV век, преподобниот Нектариј Битолски, македонската јавност многу малку знае. Неговиот светителски култ не е во…