Свети Кипријан Слепченски

WP_20170719_09_09_13_Pro_LI[1]

МАНАСТИРСКИ ВОДИ – Првата стихозбирка од Слепченскиот манастир

Излезе од печат првата стихозбирка, богољубива поезија со наслов „ Манастирски води „ од сестринството на манастирот Свети Јован Крстител Слепче, посветена „На жедните… “ Рецензент на оваа книга е проф. д-р Владимир…

sveti-kiprijan

„ДУХОВНИ МИРОТОЧЕНИЈА“ – Документарен филм за Свети Кипријан Слепченски

Во продукција на Македонската Радио Телевизија излезе новиот документарен филм посветен на новопрославениот светител Кипријан Слепченски, со наслов „Духовни мироточенија“. По благослов на Слепченската обител, филмот во целост може да се проследи на…

0-02-05-7d8f4ac5a00aa907c7c57e7a403e79d450cafad2616608d4e353436496fdc783_full - Copy

Ајде слушај, слушај – кон Св. Кипријан

Звук во уво наближува Како шум од летен припек, Дали е тоа прелага Или претстојност е во тек ? Зборови пливаат во оскудица Срце јуначко се колеба, Да ти пристапи не сака Душа…

IMG_5214

Рецитал по повод канонизацијата на Свети Кипријан Слепченски

На 30.04.2017 г., на денот на канонизацијата на Светиот свештеномаченик Кипријан Слепченски , во манастирот Свети Јован Крстител, Слепче, се одржа културно-уметничка програма посветена на Светиот Кипријан Слепченски, и  краток рецитал од заслужниот…

ikona-sv-kiprijan

Протокол на Богослужбата за канонизацијата на Светиот Кипријан Слепченски

Во 17от/30от ден од месецот Април спомен празнуваме на светиот свештеномаченик Кипријан, игумен на славната Слепченска обител на чесниот Претеча, кој пострада во оган од нечестивите Агарјани во 1780 г.

sv-Kiprijan-(2)

За маченичкото сведоштво на Игуменот Кипријан Слепченски – Интервју со м-р Виктор Недески

Македонската православна црква в недела на 30 април во манастирот во Слепче ќе го канонизира за нов светител Игуменот Кипријан Слепченски, кој пострадал маченички за православната вера. За овој Игумен македонската јавност дозна…

37_big-800x600_c_20147794231

Свети Кипријан Слепченски

Синаксар Во 17от/30от ден од месецот Април спомен празнуваме на светиот свештеномаченик Кипријан, игумен на славната Слепченска обител на чесниот Претеча, кој пострада во оган од нечестивите Агарјани во 1780 г.