Покана

Image-1

Покана за канонизацијата на Свети Јоаникиј Ракотински

Возљубени браќа и сестри, Скопската православна епархија ги поканува сите чеда на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, овој викенд (сабота 23. септември и недела 24. септември) да учествуваат во торжествениот чин на…

pokana

ПОКАНА – 35 години Архиерејско служење во МПЦ-ОА на Митрополитот г. Петар

Македонска Православна Црква, Охридска Архиепископија,Преспанско-пелагониска Православна Епархија има чест да Ве покани на свечената прослава по повод 35 години Архиерејско служење во МПЦ-ОА, на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски г. ПЕТАР.