Беседи и проповеди

Photo-10-2-17,-10-50-27-AM

Беседа на осветувањето на храмот Света Петка, село Путурус – 30.09.2017

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух „Господи го возљубив благолепието на Твојот Дом, и местото каде што пребива славата Твоја“ (Пс. 25, 8). Денес браќа и сестри го осветивме овој…

iscelenie-besnuyyushtih

Исцеление во земјата Гадаринска – Беседа на Митрополитот Петар на 23-та Недела по Педесетница

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух „Оди си од нас Господи“ (Лк. 8, 37). Вака браќа и сестри жителите на гадаринскиот крај на Гадара Му се обратиле на Господа Исуса…

11065933_1562166470722063_519635326196585373_n

Голема прослава на празникот на Св. Четириесет Битолски Маченици во Кркардаш

На 22.03.2015 година, во Четвртата недела од Великиот Пост посветена на св. Јован Лествичник, кога го празнуваме и споменот на светите Четириесет Севастиски маченици (Младенци), и светите Четириесет Битолски преподобно-маченици, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г….

Проповед за празникот ИВАНДЕН

Проповед по повод празникот Раѓање на Свети Јован Крстител – ИВАНДЕН одржана на ден 7 јули 2013 година. Проповед по повод Празникот Раѓање на Свети Јован Крстител – ИВАНДЕН

009_velikasabota_003

Беседа на ВЕЛИКА САБОТА

На 04.05.2013 г. Велика Сабота – Света Василиева литургија во храмот „Пресвета Богородица“-Битола

Беседа за Божик 2013 година

Беседа од Празнична Божествена Литургија во Соборниот храм посветен на “Светиот Великомаченик Димитриј“ во Битола

Божикна честитка

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TqeI4__jmRQ[/youtube]