Актуелности

irak

Во Ирак убиени повеќе од 150 жени, кои одбиле да стапат во принуден брак

Уште едно ѕверско масовно убиство во Ирак: повеќе од 150 жени, вклучувајќи и бремени, биле казнети затоа што се откажале да се омажат за војници-џихадисти на самопрогласената исламска држава, соопштува Седмица.Ru.

skopje081220144

Архиерејска Божествена Литургија во соборниот храм на свети Климент Охридски во Скопје

На 07.12.2014 година, со празнична Вечерна на која богослужеше Митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф започна прославувањето на свети Климент Охридски, молитвениот закрилник на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија во соборниот храм „Св. Климент…

P1090291

Богослужби по повод Воведение на Пресвета Богородица-Пречиста

Негвото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско Пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар,  0тслужи богослужби во црквите: Воведение на Пресвета Богородица-Пречиста вечерна Богослужба храм Пресвета Богородица Битола 03.12.2014 и Воведение на Пресвета Богородица Празнична…

Biljana1

Промоција на книгата „Битолската Богословија, св. Јован Богослов“ (1922-1941) од м-р Билјана Петковска

На Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ (свечена сала архиепископ Доситеј) на 27 ноември 2014 година (четврток), со почеток во 12,оо часот, беше промовирана книгата Битолската богословија „Свети Јован Богослов“ (1922-1941) од м-р…

191351.b

„Намаз“ во катедралниот храм во Вашингтон

Без оглед на тоа, што настанот бил од затворен карактер, а влезот во храмот бил дозволен со претходно испратени покани, една од парохијанките се обидела, влегувајќи во храмот, да го прекине намазот, извикувајќи…

20141129_095412

29.11.2014 Св. Недела, Битола

Денеска, кога Црквата го празнува споменот на светиот апостол Матеј, во црквата „Св. Недела“ во Битола, протојерејот Стеван Здравевски отслужи Божествена Литургија. На литургијата, по негов благослов, пееше хорот „Св. Ахил Преспански“ од…

P1090117

24 Недела по Педесетница

НА 23.11.2014 година, митрополитот Преспанско-Пелагониски Петар отслужи Божествена Литургија во црквата „Св. Преображение“ во Прилеп. На Литургијата, владиката го толкуваше воскресното евангелие. Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Не бој…