Распоред на богослужбите за Божикните празници

Неговото Високопреосвештенство Митрополит Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиско-новозеландски г. Петар ќе богослужи и проповеда на: 

06.01.2018 -БАДНИК

Голема Празнична Вечерна богослужба во Соборниот храм „Св. Вмч. Димитриј“ во Битола;

07.01.2018 – РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – БОЖИК

Божествена Василиева Литургија во  Соборниот храм „Св. Вмч. Димитриј“ во Битола;

08.01.2018 – СОБОР НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Божествена Златоустова Литургија во храмот „Св. Благовештение“, во Прилеп;

09.01.2018 – СВ. АРХИЃАКОН И ПРВОМАЧЕНИК СТЕФАН

Божествена Златоустова Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Прилеп;

14.01.2018 – ОБРЕЗАНИЕ ГОСПОДОВО, СВЕТИ ВАСИЛИЈ ВЕЛИКИ (НОВА ГОДИНА) 

Божествена Василиева Литургија во храмот „Св. Богородица“ во Битола;

19.01.2017 – БОГОЈАВЛЕНИЕ

Божествена Златоустова Литургија во храмот „Св. Кирил и Методиј“ во Ресен;

 

* Вечерните богослужби започнуваат во 16.00 часот, а Божествените Литургии во 08.00 часот.