Воскресението Христово во Битола

Христос Воскресна! Христос Воскресна! Христос Воскресна!

Во Саботата на Воскресението, празнувајќи го Светлото Христово Воскресение, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Пасхална Златоустова Литургија во соборниот храм Свети Димитриј во Битола. 

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Воскресна Исус од гробот, како што прорече. Ни даде нам живот вечен и голема милост.

IMG_4038 IMG_4041 IMG_4052 IMG_4094 IMG_4133 IMG_4238

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА