Велики четврток

На 13.04.2017 г., во светиот и Велик четврток од неделата на страданијата Господови, митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Пресвета Богородица, во Битола. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

На Твојата Тајна Вечера, денес Сине Божји прими ме за учесник. Зашто нема да ја откријам Тајната на Твоите непријатели, ниту целив ќе ти дадам како Јуда. Но како разбојникот Те исповедам, спомни си за мене Господи, во Царството Твое.

P1400573 P1400578 P1400587

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА