Триесетта недела по Педесетница – Архиерејска Литургија во Св. Недела

На 31.12.2017 г., во Триесеттата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Светиот маченик Севастијан и другите со негоСвети Флор, eпископ АминскиСвети Модест, патријарх Ерусалимски; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Недела, во Битола. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.