Трета недела по Педесетница

На 25.05.2017 г., во Третата недела по Педесетница, кога си спомнуваме за Преподобен Онуфриј Велики; Преподобен Петар Атонски; Преподобен Тимотеј, пустиник Мисирски; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во Соборниот храм Свети Димитриј во Битола. 

Во храмот, за поклонение на верните беа изложени мошти од Преподобниот Петар Атонски.

IMG_20170625_100754 IMG_20170625_100756IMG_20170625_100716