Трет ден Духовден – Архиерејска Литургија во Ореовец

На 05.06.2017 г., на Третиот ден Духовден, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот „Св. Димитриј“, с. Ореовец.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Слава, и сега, глас 6:

Цару небесен, Утешителу, Духу на вистината, Кој си насекаде и се исполнуваш, ризницо на добрини и Животодавче, дојди и всели се во нас, и очисти не од секаква нечистотија, и спаси ги, Благи, нашите души.

P1430263 P1430268 P1430294

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА