Тодорова Сабота – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 04.03.2017 г., во Првата сабота од Великиот пост, посветена на споменот на светиот великомаченик Теодор Тирон, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свето Благовештение, во Прилеп. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Секој ден и секој час поставувајте почеток кон исправувањето, и Бог на милоста, човекољубието и добрините ќе ни ја подаде и нам раката на Својата помош, како на Петар, светиот апостол, кој тонел во морските води.

 

Преподобен Јосиф Оптински

P1390077 P1390087 P1390113 P1390131

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА