Свети великомаченик Димитриј Мироточив – Архиерејска Литургија во Битола

На 08.11.2017 г., кога го празнуваме споменот на светиот великомаченик Димитриј Чудотворец, со Божествена Литургија се одблежа храмовиот празник на соборниот храм Св. Димитриј, во Битола. 

На Литургијата чиноначалствуваше Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на Архиерејскиот заменик, протоереј-ставрофор Никола Грамбозов, Архиерејскиот намесник протоереј Димитар Михајловски, протоереите Кирил Трајковски и Стеван Здравевски, протоѓаконот Драган Ѓоргиевски, и ѓаконите Златко Крстевски и Ѓорѓи Делев.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Величание

Те величаме, страдаличе свети Димитрие, и ги почитуваме твоите чесни страдања, кои за Христа си ги претрпел.