Свети Георгиј Победоносец – Архиерејска Литургија во Ресен

На 06.05.2017 г., кога го празнуваме споменот на Светиот великомаченик Георгиј Победоносец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот посветен на Свети Георгиј во Ресен. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Тропар, глас четврти

Како ослободител на плениците,

и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните,

помошник на владетелите, победоносецу,

великомаченику Георгие, моли Го Христа Бога

да ги спаси нашите души.

IMG_5297 IMG_5320 IMG_5349 IMG_5478

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА