Свети Ахил Преспански во Ресен – 5 годишен јубилеј

На 28.05.2017 г., во Неделата на Светите Отци, кога го празнуваме споменот на светиот Ахил Преспански и Лариски, светиот Пахомиј Велики и новопрославениот светител Гаврил Велички, во храмот свети Георгиј Победоносец во Ресен беше отслужена Воскресна Литургија, на која чиноначалствуваше протоереј Михаил Матвеев. 

На овој ден, петгодишен јубилеј од своето постоење одбележуваше и ресенскиот црковен хор Свети Ахил Преспански.

Подигнувајќи славски колач, го прославија споменот на светителот и го испросија неговиот благослов, и понатаму во песна да Му служат на Бога.

Бог да им подари здравје и спасение, и да ги удостои уште многу години да го слават Неговото име.

18788127_10154596623647283_1594864097_n 18788578_10154596623212283_427757471_n Photo-5-28-17,-10-23-39-AM Photo-5-28-17,-10-39-49-AM

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА