Петта недела по Педесетница

На 09.07.2017 г., во Петтата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на Преподобен ДавидПразник на Тихфинската иконаПразник на иконата Одигитрија; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Георгиј Победоносец во Ресен. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

IMG_1445 IMG_1453 IMG_1462 IMG_1496

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА