Осветување на храм на Свети Игнатиј Богоносец во Јанковец, Ресен

На 07.05.2017 г., во Четвртата Недела по Велигден, посветена на исцелувањето на Раслабениот, се освети храмот на Свети Игнатиј Богоносец, во манастирот Успение на Пресвета Богородица, с. Јанковец, Ресен.  Осветувањето го изврши Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар.

IMG_5752 IMG_5762

Храмот на Свети Игнатиј Богоносец се изгради благодарение на усрдната помош и неуморното залагење на ктиторот Марјан Радевски, и други православни верници, кои иако расејани по светот, секогаш се дел од живата Црква Христова, и од Неговата заедница тука, во Ресен. Бог да им подари здравје, душевно и телесно, чувајќи ги под покровот на Својата благодат, и да им дарува спасение.

IMG_5808 IMG_5861

После осветувањето на храмот, на искушеникот Кристијан (Костовски), кој повеќе од една година е жител на овој манастир, му беше даден благослов за носење на скуфија (монашка капа).

IMG_6001

За време на Литургијата, настојателот на овој манастир, јеромонахот Спиридон (Поповски) беше возведен во игуменски чин, со благослов за носење на игуменски крст.

IMG_6035

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

IMG_6091

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА