Недела на Самарјанката – Архиерејска Литургија во Прилеп

На 14. 05.2017 година, во Петтата недела по Пасха, Недела на Самарјанката, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во црквата Св. Петка, во Прилеп. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1410869 P1410895 P1410953 P1410961

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА