Дваесет и шеста недела по Педесетница

На 03.12. 2017 г. во Дваесет и шестата недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на Соборот на семејството на св. Григориј ПаламаПреподобен Григориј ДекаполитСвети Прокл, патријарх ЦариградскиСветите маченици Евстатиј, Теспесиј и АнатолијСвети Исак, архиепископ ЕрменскиСвети три девици; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Св. Димитриј во Битола.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.