Тринаесетта недела по Педесетница

На 18.09.2016 г., во Тринаесеттата недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Свети Димитриј, во Битола.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Смирените не вникнуваат во длабочината на она што не може да се спознае, туку ги смируваат своите помисли, и со време, Бог ќе ги вразуми.

Преподобен Макариј Оптински

p1330432 p1330442 p1330458

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА