Трета Недела по Педесетница

На 17.07.2016 г., во Третата Недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Свети Димитриј во Битола. 

Не знае младенецот за лага; не знае за неа ни душата, која се очистила од лукавство.

Св. Јован Лествичник

P1310164 P1310168 P1310174

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА