Литургија на Претходноосветени Дарови

На 16.03.2016 г., во првата среда од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Литургија на Претходноосветени Дарови во соборниот храм Свети Димитриј – Битола. 

„Чувството на благодарење во моментите на искушенија претставува сила која ги изгонува нападите на искушенијата. Оној кој сака да ги победи искушенијата без молитва и трпение нема во ништо да успее. Наместо да ги изгонува, тој с? повеќе се заплеткува во нив. Кога ќе те нападне искушението, не ја испитувај причината ниту личноста преку кои тоа дошло, туку гледај како ќе го истрпиш а да не те обземе штетна тага или братоубивствено злопаметење“.

Свети Марко Подвижник

 

[nggallery id=112]