Источен Петок – Балаклија, Архиерејска Божествена Литургија во Варош, Прилеп

На 06.05.2016 г., кога го празнувавме споменот на светиот великомаченик Георгиј Победоносец и Петокот после Пасха, посветен на Живоносниот Извор на Пресвета Богородица, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот Св. Архангел Михаил, во Варош, Прилеп.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Христос Воскресна!

P1290180 P1290207 P1290218

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА