Божикни Поклади – Архиерејска Божествена Литургија во црквата Свети Димитриј, Битола

На 27.11.2016 г, на Божикните поклади во 23 Недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на свети апостол Филип, Свети Григориј Палама и Светиот цар Јустинијан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Св. Димитриј во Битола. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Разбирањето на Светото Писмо се дава според чистотата на нашето срце и смирението; тоа е длабочина недогледлива и бескрајна.

Преподобен Макариј Оптински

p1350597 p1350598 p1350603 p1350624

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА