Архиерејска Божествена Литургија во Пресвета Богородица – Битола

На 13.11.2016 г., во 21-та Недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Пресвета Богородица во Битола. 

Пред Литургијата, Владиката го ракопроизведе во чин чтец долгогодишниот псалт Димитар Јуруковски.

„Радост моја! Положи ја надежта своја во Бога и проси ја Неговата помош, и знај да им проштеваш на ближните – и ќе ти се даде сè, што ќе побараш“

Свети Серафим Саровски

Честито и од Бога благословено!

p1350185 p1350192 p1350197 p1350205

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА