Архиерејска Божествена Литургија во Ресен

На 16.10.2016 г. во Седумнаесеттата недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот „Св. Георгиј Победоносец“ во Ресен.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

„Брачниот живот – е од Бога благословен живот, и монашкиот живот – е свет и ангелски живот; и едниот и другиот е богоугоден живот“.

Преподобен Антониј Оптински

p1340059 p1340074 p1340088 p1340108

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА