Воскресна богослужба и осветување

Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско-пелагониски и Администратор Австралиски и Новозеландски Г. Петар, благоволи да отслужи Воскресна Божествена Литургија на ден 15.12.2013 г. во храмот “Св. Кирил и Методиј“ во Прилеп;

Истиот ден, на 15.12.2013 г. Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Г. Петар, благоволи да освети камен темелник за изградба на храм, посветен на Светиот Јован Крстител во с. Бело Поле, Прилепско Архиерејско намесништво.

[nggallery id=43]