проповед

afanasiy bukin

Да се биде пастир, а не наемник – јеромонах Афанасиј Букин

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух!  Драги отци, браќа и сестри, за сите нас, кои денес стоиме во храмот, дојде крајот на еден период од животниот пат. За некого тоа…

bus

Заради децата ќе постојам простум – Старец Порфириј

Еднаш Старецот се упатил кон Света Гора, тргнувајки од Солун за Јерисо (патувањето трае околу два часа и половина). Кога отишол на касата, таму имало билети само за места со стоење. Во автобусот,…

unnamed

Архиерејска Божествена Литургија на празникот на Св. 40 Битолски Преподобномаченици

На 28 и 29.10.2014 г, кога го празнуваме споменот на светите 40 Битолски преподобномаченици, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, отслужи Вечерна богослужба и Литургија во храмот посветен на Светите 40 Битолски преподобномаченици, и светите…