медиуми

ilarion alfeev

Митрополитот Волоколамски Иларион (Алфеев) со коментар за обраќањето на Митрополитот Филарет

На 30 ноември, 2017 г., Архиерејскиот Собор на Руската Православна црква го ислуша писменото обраќање на бившиот митрополит Киевски и Украински Филарет до Светејшиот патријарх Московски и Руски Кирил и епископатот на РПЦ…

Media-Lies

Расветлување на СКАНДАЛОТ

  Поттикнат од изјавите на „добронамерните“ наши новинари и црковни „аналитичари“, не можев, а да не ја искоментирам реалната состојба, за која тие пишуваат. Во ставовите на нашите „демохристијански“ медиуми и црковни „експерти“…

pavelvelikanov

Интернетот, како обука за и против радикализам – втор ден од интернационалната конференција за дигиталните медиуми

Вториот ден од конференцијата „Дигиталните медиуми и православната пастирска грижа“ започна со разработувањето на темата, како виртуелниот живот влијае на умот и срцето на човекот. Како да се вклучиш на интернет, и да…