христијани

0-02-05-624e59f559824c6e19eb56820acea092e9884e2cb6440f41dc10f28842bae31b_full

Духовниот живот е слобода

Во врска со вашето прашање за исповедта, монасите кои практикуваат секојдневна исповед, како содржина на нивниот секојдневен живот го имаат послушанието кон старешината на манастирот. И тие ја прават таа секојдневна исповед токму…

nenad-1024x755

На пат сме за Недојдија – Ѓакон Ненад Илиќ

Додека патријархот Павле беше жив, многумина сметаа дека не мораа ниту да се молат, ниту да се занимаваат со верата и црквата, затоа што наместо нив, тој ќе го направи тоа. И сега,…

serafim rose

Подчовечност – Филозофијата на апсурдот / Јеромонах Серафим Роуз

Сегашниот век, во длабока смисла, е век на апсудрот. Поети и драмски писатели, сликари и скулптори го прогласуваат светот како неповрзан хаос, и човекот како дехуманизиран фрагмент од тој хаос. Политиката, без разлика…

People attend a funeral service for victims of a Sunday cathedral bombing, at the Virgin Mary Church, in Cairo, Egypt, Monday, Dec. 12, 2016. Egyptians held prayers for 25 Christians killed the day before at a church next to the city's main Coptic cathedral in what was one of the deadliest attacks on the religious minority in recent memory. The bomb went off while worshippers were attending Sunday Mass at a chapel adjacent to St. Mark's Cathedral. The coffins of the 25 have been laid in front of the altar, with the names of each victim plastered on the side facing the congregation. (AP Photo/Nariman El-Mofty)

Тридневна жалост во Каиро. Се одржа погребот на 23 убиени Коптски христијани

Во Каиро се одржа опелото за загинатите жртви од терористичкиот напад, кој однесе 23 животи. Траурната служба во црквата на Пресвета Богородица и Свети Атанасиј, во главниот реон на Мадинат-Насар ја одржа коптскиот…

antoniy

За Смирението – Митрополит Антониј Сурожскиј (Блум)

Ако размислувате за тоа, што значи смирението, ќе ви дадам две кратки објаснувања. Смирение – на руски означува состојба на помирување, кога човекот се помирил со Божјата волја, односно нејзе ѝ се оддал…

12510403_836928409766601_5168855307901670774_n

Почина муслиманинот, кој ги скри зад себе христијаните, за време на терористички напад – Кенија

  Муслиманскиот учител Салах Фарах, кој ги излезе и ги сокри зад себе патниците-христијани, за време на напад на терористи-исламисти на автобусот, почина во болница. Терористите од групата „Ал-Шабаб“ кои го нападнале автобусот,…