Актуелности

app290920147

„Свето Писмо“ – бесплатна апликација за Андроид

Од денес за корисниците на Андроид уредите е достапна апликацијата „Свето Писмо“ – на македонски јазик, во изработка на манастирот „Воведение на Пресвета Богородица Елеуса“. Апликацијата ги содржи сите книги од Стариот и…

zhurche

Замонашување во Манастирот Журче

На 28.09.2014, на 16-та Недела по Педесетница, кога го празнуваме споменот на светиот преподобно-маченик Макариј Солунски, и преподобната Марија Тарсиска, митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужување на преподобниот игумен Серафим, отслужи Божествена Литургија…

moshin1

120 години јубилеј Академик Владимир Мошин

На 26.09.2014, по иницијатива на амбасадата на Руска Федерација и Почесниот конзулат на Руска Федерација во Република Македонија, а по повод 120 годишниот јубилеј за академик, протојереј-ставрофор Владимир Мошин, Митрополитот Преспанско-Пелагониски, и Администратор…

sv.siluan1

Тага по Бога

На 23.09.2014 г, денот кога го празнуваме споменот на св. Силуан Атонски, во манастирот „св. Николај Чудотворец“ во селото Манастир, Мариово, се отслужи сеноќно бдение.

osvetuvanje_komfi_angel6

Осветување на нов погон во компанијата „Комфи-Ангел“, Прилеп

На 24.09.2014, Митрополитот Преспанско-Пелагониски, г. Петар, во присуство на градоначалникот на град Прилеп, Марјан Ристески и генералниот менаџер на компанијата, Ирена Јакимоска, изврши осветување на новиот погон на компанијата „Комфи-Ангел“ во Прилеп.

Bogorodica_vecerna-1070758

Рождество на Пресвета Богородица вечерна богослужба

На 20.09.2014г. Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Вечерна Богослужба во храмот на „Пресвета Богородица“ во с. Новаци. После Вечерната, Владиката го освети и новопоставениот мозаик на Мајката Божја.

Bogorodica-1070822

Рождество на Пресвета Богородица

На 21.01. 2014 г, митрополитот Преспанско-Пелагониски, г.  Петар со свештенството од црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Битола, отслужи Божествена Литургија, каде што ја сподели радоста на престолниот празник со многубројниот верен народ….