Триесет и четврта недела по Педесетница – Света Архиерејска Литургија во храмот „Света Великомаченица Недела“, во Битола

На 28.01.2024 г., во Дваесет и четвртата недлеа по Педесетница, кога го празнуваме споменот на преподобен Гаврил Лесновски, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар, во сослужение на протоерејот Пенчо Пусоски и ѓаконот Александар Маргулевски, отслужи Света Божествена Архиерејска Литургија во храмот „Света Великомаченица Недела“, во Битола.

На Светата Божествена Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.