Источен петок (Балаклија) – Света Архиерејска Литургија во Варош

На 10.05.2024 г., кога го празнуваме споменот со Чудотото на Животворниот извор на Мајката Божја, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослушение на архимандритот Никодим, еромонахот Јов и протоѓаконот Драган Ѓеоргиевски, отслужи Света Божествена Литургија, во манастирот посветен на „Свети Архангел Михаил“, во Варош.