Седма недела по Пасха – Света Архиерејска Литургија во Лесново

На 28.05.2023 година, во Седмата Недела по Пасха (на Св. Отци од Првиот Вселенски Собор), кога го празнуваме споменот на Св. Гаврил Епископ Велички, Св. Ахил Преспански, преп. Пахомиј Велики; Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Архиепископот Михаловско – кошицки г. Георгиј од Православната Црква на Чешките земји и Словачка, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски г. Петар и свештенослужители од Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и од Православната Црква на Чешките земји и Словачка, отслужија Света Архиерејска Литургија во манастирот “Св. Гаврил Лесновски” во Лесново. Неговото Високопресвештенство г. Георгиј одржа содржајна беседа, а на крајот од Божествената Литургија, Архиереите го благословија и пресекоа празничниот леб.