Свети апостол Филип – Света Архиерејска Литургија во Битола

На 27.11.2021 г., кога го празнувавме споменот на Светиот апостол Филип, Свети Григориј Палама, архиепископ Солунски и споменот на Светиот цар Јустинијан, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во сослужение на протоереите Златко Костовски, Кирил Трајковски и ѓаконот Ѓорѓи Делев, отслужи Света Божествена Литургија во соборниот храм „Свети Великомаченик Димитриј, во Битола.

На Светата Божествената Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.