Свети Првомаченик и Архиѓакон Стефан – Трет ден Божик

На 09.01.2018 г., третиот ден од Рождеството Христово, кога го празнуваме споменот на Светиот првомаченик и архиѓакон СтефанПреподобните маченици Теодор и Теофан Начертани; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во црквата Св. Кирил и Методиј во Прилеп. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Животот, поминат со беспрекорна совест и смирение, дава мир, спокојство и вистинска среќа. А богатството, честа, славата и високото достоинство често се причина за многу гревови и ненадежна среќа.

Преподобен Макариј Оптински