Недела на Свети Јован Лествичник

На 26.03.2017 г., во Четвртата недела од Великиот пост, посветена на Свети Јован Лествичник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Св. Димитриј, во Битола.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Духовно-разумниот безмолвник нема потреба од словесни поуки; зашто наместо со зборови, тој се просветлува од самите дела.

Свети Јован Лествичник

P1400119 P1400122 P1400123

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА