Архиерејска Литургија во манастирот Св. Меркуриј, с. Барешани

На 07.12.2017 г., кога го празнуваме споменот на +Светата великомаченичка Екатерина; +Светиот великомаченик МеркуријСветата девица Мастридија; Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на Светиот великомаченик Меркуриј во с. Барешани, Битола. 

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.