Архиерејска Божествена Литургија во Битола

На 27.08.2017 г., во 12-та Недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Св. Димитриј, Битола.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Многу му е пријатно на Бога тоа што се прави со благослов. Па затоа, и ние со вас да живееме така, секој наш чекор да биде (од Бога) благословен.

Преподобен Антониј Оптински

IMG_3934 IMG_3942 IMG_3951 IMG_3955

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА