Архиерејска Божествена Литургија во манастирот Свети Атанасиј, Журче

На 15.05.2017 г., кога го празнувавме преносот на моштите на Светиот Атанасиј Велики, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во манастирот Свети Атанасиј, во Журче. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Најдобро раководство за вас ќе биде читањето на житијата на светителите.

Свети Варсануфиј Оптински

P1420144 P1420145 P1420155 P1420167

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА