Сретение Господово

на 15.02.2016 г., кога се празнува Сретението Господово, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во црквата Пресвета Богородица, во Битола.

Тропар, глас 1:

Радувај се Благодатна Богородице Дево, зашто од Тебе засветли Сонцето на правдата, Христос нашиот Бог, просветувајќи ги оние во темнина. Весели се и ти, Старче праведни, примајќи Го во прегратките Ослободителот на нашите души, Кој ни дарува нам воскресение.

 

P1260107 P1260114 P1260118