Одбележан споменот на Свети Наум Охридски во Битола

На 02/03.07.2016 г., на празникот на преподобниот Наум Охридски Чудотворец, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Вечерна Богослужба, а утредента и Божествена Литургија во манастирот Свети Наум Охридски, во Битола.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Преподобен оче наш Науме, моли Го Бога за нас +

P1300488 P1300510 P1300537

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА