Недела на свети Григориј Палама – Архиерејска Божествена Литургија во Ресен

На 27.03.2016 г, во втората недела од Велигденскиот пост посветена на светиот Григориј Палама, архиепископ Солунски и Чудотворец, митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свети Георгиј Победоносец во Ресен. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

„Треба да живееме така, што и сите Евангелија да бидат изгубени, да може да се напишат од нашите животи“.

Митрополит Антониј Сурожски

P1270202 P1270217 P1270225

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА