Недела на Сите Свети – Архиерејска Литургија и ракополагање во ѓаконски чин во Ресен

На 26.06.2016 г., во првата недела по Педесетница, посветена на Сите Свети, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свети Георгиј во Ресен. 

На Литургијата, Владиката го ракоположи во ѓаконски чин теологот Благоја Трајкоски, назначен при храмот Свето Благовештение во Прилеп.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1300350 P1300366 P1300379

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА