Големо Повечерие во четвртокот од првата недела од Великиот пост

На 17.03.2016 г, заврши читањето на Покајниот канон на св. Андреј Критски. Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, оваа недела се молеше со свештенството и верниот народ во црквата Пресвета Богородица во Битола. 

Слабиот се моли да не го клеветат, а храбриот се моли Бог да му помогне други да не клевети, ни со збор, ни со мисла.

Преподобен Амвросиј Оптински

 

P1260714 P1260716 P1260727 P1260730 P1260734 P1260710