Архиерејска Божествена Литургија во Св. Кирил и Методиј – Прилеп

На 10.10.2016 г., во Шеснаесеттата недела по Педесетница, кога го празнувавме споменот на св. ап. Јован Богослов, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Св. Кирил и Методиј во Прилеп. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

„Љубовта е потреба на човекот да прави добро, не очекувајќи ништо за возврат“.

Митрополит Киевски Онуфриј

p1330862 p1330873 p1330879

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА