Архиерејска Божествена Литургија во храмот Сите Македонски Светители во Битола

На 13.07.2016 г., на празникот Собор на светите апостоли – Павловден, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Сите Македонски Светители во Битола.

Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Маките по неопходност мораме да ги претрпиме, зашто за гревовите нешто треба да претрпиме, ако не тука, во идниот живот. Само што во идниот живот, маките се многу страшни. Од нив да не избави Господ, со Својата благодат и човекољубие.

преподобен Јосиф Оптински

P1300890 P1300899 P1300910

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА