Архиерејска Божествена Литургија во храмот Свето Преображение – Прилеп

На 10.07.2016 г., на Третата недела по Педесетница, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во храмот Свето Преображение Прилеп. 

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

„Од маките, никаде не можеме да побегнеме, затоа што тие се пород на нашите страсти, за нивно изобличување, за ние, со Божја помош, да се погрижиме за нивното исцелување“.

Преподобен Макариј Оптински

P1300714 P1300734 P1300740

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА