Архиерејска Божествена Литургија на празникот на Свети Петар и Павле – Битола

На 12.07.2016 г., празнувајќи го споменот на Светите Апостоли Петар и Павле, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар отслужи Божествена Литургија во соборниот храм Свети Димитриј, во Битола.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

P1300818 P1300825 P1300849

ПРЕМИНИ КОН ГАЛЕРИЈА